XC6229D3011R-G
XC6229D3011R-G
Part Number :
XC6229D3011R-G
Manufacturer :
Torex Semiconductor Ltd
Description :
IC REG LINEAR 3V 300MA LGA-4B01
Datasheet :
XC6229D3011R-G.pdf
Category :
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services :
XC6229D3011R-G
Comments
    XC6229D3011R-G Specifications
    Package/Case:
    4-XFLGA
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    ProductStatus:
    Active
    OutputConfiguration:
    Positive
    OutputType:
    Fixed
    NumberofRegulators:
    1
    Voltage-Input(Max):
    5.5V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    3V
    Voltage-Output(Max):
    VoltageDropout(Max):
    0.26V @ 300mA
    Current-Output:
    300mA
    Current-Quiescent(Iq):
    220 µA
    Current-Supply(Max):
    PSRR:
    80dB (1kHz)
    ControlFeatures:
    Enable
    ProtectionFeatures:
    Over Current, Over Temperature
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 85°C (TA)