WSL2512R2500FEB
WSL2512R2500FEB
Part Number :
WSL2512R2500FEB
Manufacturer :
Vishay Dale
Description :
RES 0.25 OHM 1% 1W 2512
Datasheet :
WSL2512R2500FEB.pdf
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services :
WSL2512R2500FEB
Comments
    WSL2512R2500FEB Specifications
    Package/Case:
    2512 (6432 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series:
    WSL
    ProductStatus:
    Active
    Resistance:
    250 mOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power(Watts):
    1W
    Composition:
    Metal Element
    Features:
    Automotive AEC-Q200, Current Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
    TemperatureCoefficient:
    ±75ppm/°C
    OperatingTemperature:
    -65°C ~ 170°C
    Ratings:
    AEC-Q200
    Size/Dimension:
    0.250 L x 0.125 W (6.35mm x 3.18mm)
    Height-Seated(Max):
    0.035 (0.89mm)