WR04W7R87FTL
WR04W7R87FTL
Part Number :
WR04W7R87FTL
Manufacturer :
Walsin Technology Corporation
Description :
RES 7.87 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet :
WR04W7R87FTL.pdf
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services :
WR04W7R87FTL
Comments
    WR04W7R87FTL Specifications
    Package/Case:
    0402 (1005 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    WR
    ProductStatus:
    Active
    Resistance:
    7.87 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power(Watts):
    0.063W, 1/16W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    TemperatureCoefficient:
    -200/ +400ppm/°C
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 155°C
    Ratings:
    Size/Dimension:
    0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
    Height-Seated(Max):
    0.016 (0.40mm)