VS-80EPF04PBF
VS-80EPF04PBF
Part Number :
VS-80EPF04PBF
Manufacturer :
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description :
DIODE GEN PURP 400V 80A TO247AC
Datasheet :
VS-80EPF04PBF.pdf
Category :
Diodes-Rectifiers-Single
Delivery Services :
VS-80EPF04PBF
Comments
    VS-80EPF04PBF Specifications
    Packaging:
    Tube
    Series:
    RoHS:
    RoHS
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Diode Type:
    Standard
    Part Status:
    Obsolete
    Mounting Type:
    Through Hole
    Package / Case:
    Capacitance @ Vr, F:
    190 ns
    Supplier Device Package:
    100 µA @ 400 V
    Reverse Recovery Time (trr):
    400 V
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    80A
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    -40°C ~ 150°C
    Current - Average Rectified (Io):
    1.25 V @ 80 A