VLS252008ET-1R0N
VLS252008ET-1R0N
Part Number :
VLS252008ET-1R0N
Manufacturer :
TDK Corporation
Description :
FIXED IND 1UH 970MA 219 MOHM SMD
Datasheet :
VLS252008ET-1R0N.pdf
Category :
Fixed Inductors
Delivery Services :
VLS252008ET-1R0N
Comments
    VLS252008ET-1R0N Specifications
    Package/Case:
    Nonstandard
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series:
    VLS-E
    ProductStatus:
    Not For New Designs
    Type:
    Drum Core, Wirewound
    Material-Core:
    Ferrite
    Inductance:
    1 µH
    Tolerance:
    ±30%
    CurrentRating(Amps):
    970 mA
    Current-Saturation(Isat):
    1.2A
    Shielding:
    Shielded
    DCResistance(DCR):
    219mOhm Max
    Q@Freq:
    Frequency-SelfResonant:
    Ratings:
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 105°C
    InductanceFrequency-Test:
    1 MHz