VJ0805Y561KXAMC
VJ0805Y561KXAMC
Part Number :
VJ0805Y561KXAMC
Manufacturer :
Vishay Vitramon
Description :
CAP CER 560PF 50V X7R 0805
Datasheet :
VJ0805Y561KXAMC.pdf
Category :
Ceramic Capacitors
Delivery Services :
VJ0805Y561KXAMC
Comments
    VJ0805Y561KXAMC Specifications
    Package/Case:
    0805 (2012 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    VJ
    ProductStatus:
    Active
    Capacitance:
    560 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage-Rated:
    50V
    TemperatureCoefficient:
    X7R
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 150°C
    Features:
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    FailureRate:
    MountingType:
    Surface Mount, MLCC
    Size/Dimension:
    0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
    Height-Seated(Max):
    Thickness(Max):
    0.057 (1.45mm)