VJ0201Y561KXJCW1BC
VJ0201Y561KXJCW1BC
Part Number :
VJ0201Y561KXJCW1BC
Manufacturer :
Vishay Vitramon
Description :
CAP CER 560PF 16V X7R 0201
Datasheet :
VJ0201Y561KXJCW1BC.pdf
Category :
Ceramic Capacitors
Delivery Services :
VJ0201Y561KXJCW1BC
Comments
    VJ0201Y561KXJCW1BC Specifications
    Package/Case:
    0201 (0603 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    VJ
    ProductStatus:
    Active
    Capacitance:
    560 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage-Rated:
    16V
    TemperatureCoefficient:
    X7R
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    FailureRate:
    MountingType:
    Surface Mount, MLCC
    Size/Dimension:
    0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm)
    Height-Seated(Max):
    Thickness(Max):
    0.013 (0.33mm)