UPT33E3/TR7
UPT33E3/TR7
Part Number :
UPT33E3/TR7
Manufacturer :
Microchip Technology
Description :
TVS DIODE 33VWM 56.7VC POWERMIT1
Datasheet :
UPT33E3/TR7.pdf
Category :
TVS - Diodes
Delivery Services :
UPT33E3/TR7
Comments
    UPT33E3/TR7 Specifications
    Package/Case:
    DO-216AA
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
    Series:
    ProductStatus:
    Obsolete
    Type:
    Zener
    UnidirectionalChannels:
    1
    BidirectionalChannels:
    Voltage-ReverseStandoff(Typ):
    33V
    Voltage-Breakdown(Min):
    36.8V
    Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
    56.7V
    Current-PeakPulse(10/1000µs):
    2.65A
    Power-PeakPulse:
    1000W (1kW)
    PowerLineProtection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance@Frequency:
    OperatingTemperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)