UP2C-2R2-R
UP2C-2R2-R
Part Number :
UP2C-2R2-R
Manufacturer :
Eaton - Electronics Division
Description :
FIXED IND 2.2UH 7.5A 6.6MOHM SMD
Datasheet :
UP2C-2R2-R.pdf
Category :
Fixed Inductors
Delivery Services :
UP2C-2R2-R
Comments
    UP2C-2R2-R Specifications
    Package/Case:
    Nonstandard
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    UNI-PAC™ 2C
    ProductStatus:
    Obsolete
    Type:
    Drum Core, Wirewound
    Material-Core:
    Ferrite
    Inductance:
    2.2 µH
    Tolerance:
    ±20%
    CurrentRating(Amps):
    7.5 A
    Current-Saturation(Isat):
    8.67A
    Shielding:
    Unshielded
    DCResistance(DCR):
    6.6mOhm
    Q@Freq:
    Frequency-SelfResonant:
    Ratings:
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 85°C
    InductanceFrequency-Test:
    100 kHz