UCR01MVPFSR075
UCR01MVPFSR075
Part Number :
UCR01MVPFSR075
Manufacturer :
Rohm Semiconductor
Description :
THICK FILM LOW OHMIC CHIP RESIST
Datasheet :
UCR01MVPFSR075.pdf
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services :
UCR01MVPFSR075
Comments
    UCR01MVPFSR075 Specifications
    Package/Case:
    0402 (1005 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series:
    UCR
    ProductStatus:
    Active
    Resistance:
    75 mOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power(Watts):
    0.125W, 1/8W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Automotive AEC-Q200, Current Sense
    TemperatureCoefficient:
    0/ +300ppm/°C
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 155°C
    Ratings:
    Size/Dimension:
    0.039 L x 0.022 W (1.00mm x 0.55mm)
    Height-Seated(Max):
    0.017 (0.42mm)