U28TCWZQE
U28TCWZQE
Part Number :
U28TCWZQE
Manufacturer :
C&K
Description :
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V
Datasheet :
U28TCWZQE.pdf
Category :
Toggle Switches
Delivery Services :
U28TCWZQE
Comments
    U28TCWZQE Specifications
    Packaging:
    Tray
    Active
    MountingType:
    Panel Mount
    Circuit:
    DPDT
    SwitchFunction:
    On-Mom
    CurrentRating(Amps):
    5A (AC/DC)
    VoltageRating-AC:
    120 V
    VoltageRating-DC:
    28 V
    ActuatorType:
    Standard Round
    ActuatorLength:
    17.45mm
    Illumination:
    Non-Illuminated
    IlluminationTypeColor:
    IlluminationVoltage(Nominal):
    TerminationStyle:
    Solder Lug
    PanelCutoutDimensions:
    Circular - 11.91mm Dia