TTGL-LTA201-PB-B-R/12V
TTGL-LTA201-PB-B-R/12V
Part Number :
TTGL-LTA201-PB-B-R/12V
Manufacturer :
Carling Technologies
Description :
SWITCH ROCKER
Datasheet :
TTGL-LTA201-PB-B-R/12V.pdf
Category :
Rocker Switches
Delivery Services :
TTGL-LTA201-PB-B-R/12V
Comments
    TTGL-LTA201-PB-B-R/12V Specifications
    Packaging:
    Bulk
    Series:
    TTG
    ProductStatus:
    Active
    MountingType:
    Panel Mount, Snap-In
    Circuit:
    DPST
    SwitchFunction:
    On-Off
    CurrentRating(Amps):
    15A (AC)
    VoltageRating-AC:
    125 V
    VoltageRating-DC:
    ActuatorType:
    Paddle - Illuminated
    Color-Actuator/Cap:
    Black
    ActuatorMarking:
    No Marking
    IlluminationTypeColor:
    LED, Red
    IlluminationVoltage(Nominal):
    12 VDC
    TerminationStyle:
    Solder, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
    IngressProtection:
    Features:
    PanelCutoutDimensions:
    Rectangular - 28.57mm x 25.40mm