TS1117BCW33 RPG
TS1117BCW33 RPG
Part Number :
TS1117BCW33 RPG
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor Corporation
Description :
IC REG LINEAR 3.3V 1A SOT223
Datasheet :
TS1117BCW33 RPG.pdf
Delivery Services :
TS1117BCW33 RPG
Comments
    TS1117BCW33 RPG Specifications
    Package/Case:
    TO-261-4, TO-261AA
    Voltage-Input(Max):
    15V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    3.3V
    Voltage-Output(Max):
    VoltageDropout(Max):
    1.5V @ 1A
    Current-Output:
    1A
    Current-Quiescent(Iq):
    10 mA
    Current-Supply(Max):
    90 µA
    PSRR:
    70dB (120Hz)
    ProtectionFeatures:
    Over Current, Over Temperature
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 125°C