TPSMC17A-VR
TPSMC17A-VR
Part Number :
TPSMC17A-VR
Manufacturer :
Littelfuse Inc.
Description :
TVS DIODE 17VWM 27.6VC DO214AB
Datasheet :
TPSMC17A-VR.pdf
Category :
TVS - Diodes
Delivery Services :
TPSMC17A-VR
Comments
    TPSMC17A-VR Specifications
    Package/Case:
    DO-214AB, SMC
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    Automotive, AEC-Q101, TPSMC-VR
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Zener
    UnidirectionalChannels:
    1
    BidirectionalChannels:
    Voltage-ReverseStandoff(Typ):
    17V
    Voltage-Breakdown(Min):
    18.9V
    Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
    27.6V
    Current-PeakPulse(10/1000µs):
    54.4A
    Power-PeakPulse:
    1500W (1.5kW)
    PowerLineProtection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance@Frequency:
    OperatingTemperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)