TPS7B8150DRVR
TPS7B8150DRVR
Part Number :
TPS7B8150DRVR
Manufacturer :
Texas Instruments
Description :
IC POWER
Datasheet :
TPS7B8150DRVR.pdf
Category :
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services :
TPS7B8150DRVR
Comments
    TPS7B8150DRVR Specifications
    Package/Case:
    6-WDFN Exposed Pad
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    Automotive, AEC-Q100
    ProductStatus:
    Active
    OutputConfiguration:
    Positive
    OutputType:
    Fixed
    NumberofRegulators:
    1
    Voltage-Input(Max):
    40V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    5V
    Voltage-Output(Max):
    VoltageDropout(Max):
    0.585V @ 150mA
    Current-Output:
    150mA
    Current-Quiescent(Iq):
    3.5 µA
    Current-Supply(Max):
    PSRR:
    60dB (100Hz)
    ControlFeatures:
    Enable
    ProtectionFeatures:
    Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 125°C (TA)