TNPW080559K0BEEA
TNPW080559K0BEEA
Part Number :
TNPW080559K0BEEA
Manufacturer :
Vishay Dale
Description :
RES 59K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet :
TNPW080559K0BEEA.pdf
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services :
TNPW080559K0BEEA
Comments
    TNPW080559K0BEEA Specifications
    Package/Case:
    0805 (2012 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series:
    TNPW e3
    ProductStatus:
    Active
    Resistance:
    59 kOhms
    Tolerance:
    ±0.1%
    Power(Watts):
    0.125W, 1/8W
    Composition:
    Thin Film
    Features:
    Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
    TemperatureCoefficient:
    ±25ppm/°C
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 155°C
    Ratings:
    AEC-Q200
    Size/Dimension:
    0.079 L x 0.049 W (2.00mm x 1.25mm)
    Height-Seated(Max):
    0.022 (0.55mm)