TLV702475DBVT
TLV702475DBVT
Part Number :
TLV702475DBVT
Manufacturer :
Texas Instruments
Description :
IC REG LIN 4.75V 300MA SOT23-5
Datasheet :
TLV702475DBVT.pdf
Category :
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services :
TLV702475DBVT
Comments
    TLV702475DBVT Specifications
    Package/Case:
    SC-74A, SOT-753
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®,Bulk
    Series:
    ProductStatus:
    Active
    OutputConfiguration:
    Positive
    OutputType:
    Fixed
    NumberofRegulators:
    1
    Voltage-Input(Max):
    5.5V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    4.75V
    Voltage-Output(Max):
    VoltageDropout(Max):
    0.38V @ 300mA
    Current-Output:
    300mA
    Current-Quiescent(Iq):
    55 µA
    Current-Supply(Max):
    370 µA
    PSRR:
    68dB (1kHz)
    ControlFeatures:
    Enable
    ProtectionFeatures:
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)