TC1262-2.8VAB
TC1262-2.8VAB
Part Number :
TC1262-2.8VAB
Manufacturer :
Microchip Technology
Description :
IC REG LINEAR 2.8V 500MA TO220-3
Datasheet :
TC1262-2.8VAB.pdf
Category :
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services :
TC1262-2.8VAB
Comments
    TC1262-2.8VAB Specifications
    Package/Case:
    TO-220-3
    Packaging:
    Tube
    Series:
    ProductStatus:
    Active
    OutputConfiguration:
    Positive
    OutputType:
    Fixed
    NumberofRegulators:
    1
    Voltage-Input(Max):
    6V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    2.8V
    Voltage-Output(Max):
    VoltageDropout(Max):
    0.65V @ 500mA
    Current-Output:
    500mA
    Current-Quiescent(Iq):
    130 µA
    Current-Supply(Max):
    PSRR:
    64dB (1kHz)
    ControlFeatures:
    ProtectionFeatures:
    Over Current, Over Temperature
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 125°C