TC1107-2.8VOATR
TC1107-2.8VOATR
Part Number :
TC1107-2.8VOATR
Manufacturer :
Microchip Technology
Description :
IC REG LINEAR 2.8V 300MA 8SOIC
Datasheet :
TC1107-2.8VOATR.pdf
Category :
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services :
TC1107-2.8VOATR
Comments
    TC1107-2.8VOATR Specifications
    Package/Case:
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    ProductStatus:
    Active
    OutputConfiguration:
    Positive
    OutputType:
    Fixed
    NumberofRegulators:
    1
    Voltage-Input(Max):
    6V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    2.8V
    Voltage-Output(Max):
    VoltageDropout(Max):
    0.48V @ 300mA
    Current-Output:
    300mA
    Current-Quiescent(Iq):
    90 µA
    Current-Supply(Max):
    PSRR:
    60dB (1kHz)
    ControlFeatures:
    Enable
    ProtectionFeatures:
    Over Current, Over Temperature
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 125°C