SR201A561GAATR2
SR201A561GAATR2
Part Number :
SR201A561GAATR2
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Description :
CAP CER 560PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet :
SR201A561GAATR2.pdf
Category :
Ceramic Capacitors
Delivery Services :
SR201A561GAATR2
Comments
    SR201A561GAATR2 Specifications
    Package/Case:
    Radial
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    SkyCap® SR
    ProductStatus:
    Active
    Capacitance:
    560 pF
    Tolerance:
    ±2%
    Voltage-Rated:
    100V
    TemperatureCoefficient:
    C0G, NP0
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    FailureRate:
    MountingType:
    Through Hole
    Size/Dimension:
    0.200 L x 0.125 W (5.08mm x 3.18mm)
    Height-Seated(Max):
    0.200 (5.08mm)
    Thickness(Max):
    LeadSpacing:
    0.100 (2.54mm)