SPLV2.8HTG
SPLV2.8HTG
Part Number :
SPLV2.8HTG
Manufacturer :
Littelfuse Inc.
Description :
TVS DIODE 2.8VWM 15VC SOT23-3
Datasheet :
SPLV2.8HTG.pdf
Category :
TVS - Diodes
Delivery Services :
SPLV2.8HTG
Comments
    SPLV2.8HTG Specifications
    Package/Case:
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series:
    SPLV2.8, SPA®
    ProductStatus:
    Obsolete
    Type:
    Zener
    UnidirectionalChannels:
    1
    BidirectionalChannels:
    Voltage-ReverseStandoff(Typ):
    2.8V (Max)
    Voltage-Breakdown(Min):
    3V
    Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
    15V
    Current-PeakPulse(10/1000µs):
    40A (8/20µs)
    Power-PeakPulse:
    600W
    PowerLineProtection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance@Frequency:
    2pF @ 1MHz
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 85°C (TA)