SMS15CT1
SMS15CT1
Part Number :
SMS15CT1
Manufacturer :
onsemi
Description :
TVS DIODE 15VWM 29VC SC74
Datasheet :
SMS15CT1.pdf
Category :
TVS - Diodes
Delivery Services :
SMS15CT1
Comments
    SMS15CT1 Specifications
    Package/Case:
    SC-74, SOT-457
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Bulk
    Series:
    ProductStatus:
    Obsolete
    Type:
    Zener
    UnidirectionalChannels:
    5
    BidirectionalChannels:
    Voltage-ReverseStandoff(Typ):
    15V (Max)
    Voltage-Breakdown(Min):
    17V
    Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
    29V
    Current-PeakPulse(10/1000µs):
    12A (8/20µs)
    Power-PeakPulse:
    350W
    PowerLineProtection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance@Frequency:
    95pF @ 1MHz
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 150°C (TJ)