SMDJ150C
SMDJ150C
Part Number :
SMDJ150C
Manufacturer :
Meritek
Description :
TVS DIODE 150VWM 268VC
Datasheet :
SMDJ150C.pdf
Category :
TVS - Diodes
Delivery Services :
SMDJ150C
Comments
    SMDJ150C Specifications
    Package/Case:
    DO-214AB (SMC)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    SMDJ
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Zener
    UnidirectionalChannels:
    BidirectionalChannels:
    1
    Voltage-ReverseStandoff(Typ):
    150V
    Voltage-Breakdown(Min):
    167V
    Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
    268V
    Current-PeakPulse(10/1000µs):
    11.19A
    Power-PeakPulse:
    3000W (3kW)
    PowerLineProtection:
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance@Frequency:
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 150°C