SMCJ24CA/TR13
SMCJ24CA/TR13
Part Number :
SMCJ24CA/TR13
Manufacturer :
YAGEO
Description :
SMCJ, DO-214AB, 24V, 38.9V, REEL
Datasheet :
SMCJ24CA/TR13.pdf
Category :
TVS - Diodes
Delivery Services :
SMCJ24CA/TR13
Comments
    SMCJ24CA/TR13 Specifications
    Package/Case:
    DO-214AB, SMC
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    SMCJ
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Zener
    UnidirectionalChannels:
    BidirectionalChannels:
    1
    Voltage-ReverseStandoff(Typ):
    24V
    Voltage-Breakdown(Min):
    26.7V
    Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
    38.9V
    Current-PeakPulse(10/1000µs):
    38.6A
    Power-PeakPulse:
    1500W (1.5kW)
    PowerLineProtection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance@Frequency:
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)