SMCJ18A-QH
SMCJ18A-QH
Part Number :
SMCJ18A-QH
Manufacturer :
Bourns Inc.
Description :
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMC
Datasheet :
SMCJ18A-QH.pdf
Category :
TVS - Diodes
Delivery Services :
SMCJ18A-QH
Comments
    SMCJ18A-QH Specifications
    Package/Case:
    DO-214AB, SMC
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    Automotive, AEC-Q101, SMCJ-Q
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Zener
    UnidirectionalChannels:
    1
    BidirectionalChannels:
    Voltage-ReverseStandoff(Typ):
    18V
    Voltage-Breakdown(Min):
    20V
    Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
    29.2V
    Current-PeakPulse(10/1000µs):
    51.4A
    Power-PeakPulse:
    1500W (1.5kW)
    PowerLineProtection:
    No
    Applications:
    Automotive
    Capacitance@Frequency:
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)