SMCJ130A R7G
SMCJ130A R7G
Part Number :
SMCJ130A R7G
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor Corporation
Description :
TVS DIODE 130VWM 209VC DO214AB
Datasheet :
SMCJ130A R7G.pdf
Category :
TVS - Diodes
Delivery Services :
SMCJ130A R7G
Comments
    SMCJ130A R7G Specifications
    Package/Case:
    DO-214AB, SMC
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    SMCJ
    ProductStatus:
    Discontinued at Mosen
    Type:
    Zener
    UnidirectionalChannels:
    1
    BidirectionalChannels:
    Voltage-ReverseStandoff(Typ):
    130V
    Voltage-Breakdown(Min):
    144V
    Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
    209V
    Current-PeakPulse(10/1000µs):
    7.5A
    Power-PeakPulse:
    1500W (1.5kW)
    PowerLineProtection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance@Frequency:
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)