SMBJE250A
SMBJE250A
Part Number :
SMBJE250A
Manufacturer :
Eaton - Electronics Division
Description :
TVS DIODE 250VWM 405VC SMB
Datasheet :
SMBJE250A.pdf
Category :
TVS - Diodes
Delivery Services :
SMBJE250A
Comments
    SMBJE250A Specifications
    Package/Case:
    DO-214AA, SMB
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    SMBJE
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Zener
    UnidirectionalChannels:
    1
    BidirectionalChannels:
    Voltage-ReverseStandoff(Typ):
    250V
    Voltage-Breakdown(Min):
    279V
    Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
    405V
    Current-PeakPulse(10/1000µs):
    1.5A
    Power-PeakPulse:
    600W
    PowerLineProtection:
    No
    Applications:
    Telecom
    Capacitance@Frequency:
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)