SMBJE120AH
SMBJE120AH
Part Number :
SMBJE120AH
Manufacturer :
Eaton - Electronics Division
Description :
TVS DIODE 120VWM 193VC UNI
Datasheet :
SMBJE120AH.pdf
Category :
TVS - Diodes
Delivery Services :
SMBJE120AH
Comments
    SMBJE120AH Specifications
    Package/Case:
    DO-214AA, SMB
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    Automotive, AEC-Q101, SMBJExxH
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Zener
    UnidirectionalChannels:
    1
    BidirectionalChannels:
    Voltage-ReverseStandoff(Typ):
    120V
    Voltage-Breakdown(Min):
    133V
    Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
    193V
    Current-PeakPulse(10/1000µs):
    3.1A
    Power-PeakPulse:
    600W
    PowerLineProtection:
    No
    Applications:
    Automotive, Telecom
    Capacitance@Frequency:
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)