SMBJ8.5A/54
SMBJ8.5A/54
Part Number :
SMBJ8.5A/54
Manufacturer :
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description :
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC DO214AA
Datasheet :
SMBJ8.5A/54.pdf
Category :
TVS - Diodes
Delivery Services :
SMBJ8.5A/54
Comments
    SMBJ8.5A/54 Specifications
    Package/Case:
    DO-214AA, SMB
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
    Series:
    TransZorb®
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Zener
    UnidirectionalChannels:
    1
    BidirectionalChannels:
    Voltage-ReverseStandoff(Typ):
    8.5V
    Voltage-Breakdown(Min):
    9.44V
    Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
    14.4V
    Current-PeakPulse(10/1000µs):
    41.7A
    Power-PeakPulse:
    600W
    PowerLineProtection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance@Frequency:
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)