SMBJ6.5A-Q
SMBJ6.5A-Q
Part Number :
SMBJ6.5A-Q
Manufacturer :
Bourns Inc.
Description :
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO214AA
Datasheet :
SMBJ6.5A-Q.pdf
Delivery Services :
SMBJ6.5A-Q
Comments
    SMBJ6.5A-Q Specifications
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    Automotive, AEC-Q101, SMBJ-Q
    ProductStatus:
    Active
    Voltage-ReverseStandoff(Typ):
    6.5V
    Voltage-Breakdown(Min):
    7.22V
    Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
    11.2V
    Current-PeakPulse(10/1000µs):
    53.6A
    Power-PeakPulse:
    600W
    Applications:
    Automotive, Telecom
    Capacitance@Frequency:
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)