SMBJ250C
SMBJ250C
Part Number :
SMBJ250C
Manufacturer :
Littelfuse Inc.
Description :
TVS DIODE 250VWM 405VC DO214AA
Datasheet :
SMBJ250C.pdf
Delivery Services :
SMBJ250C
Comments
    SMBJ250C Specifications
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    SMBJ
    ProductStatus:
    Obsolete
    Voltage-ReverseStandoff(Typ):
    250V
    Voltage-Breakdown(Min):
    279V
    Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
    405V
    Current-PeakPulse(10/1000µs):
    1.5A
    Power-PeakPulse:
    600W
    Applications:
    Telecom
    Capacitance@Frequency:
    OperatingTemperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)