SMBG24A/52
SMBG24A/52
Part Number :
SMBG24A/52
Manufacturer :
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description :
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO215AA
Datasheet :
SMBG24A/52.pdf
Category :
TVS - Diodes
Delivery Services :
SMBG24A/52
Comments
    SMBG24A/52 Specifications
    Package/Case:
    DO-215AA, SMB Gull Wing
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    TransZorb®
    ProductStatus:
    Obsolete
    Type:
    Zener
    UnidirectionalChannels:
    1
    BidirectionalChannels:
    Voltage-ReverseStandoff(Typ):
    24V
    Voltage-Breakdown(Min):
    26.7V
    Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
    38.9V
    Current-PeakPulse(10/1000µs):
    15.4A
    Power-PeakPulse:
    600W
    PowerLineProtection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance@Frequency:
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)