SMAJ36A-QH
SMAJ36A-QH
Part Number :
SMAJ36A-QH
Manufacturer :
Bourns Inc.
Description :
TVS DIODE 36VWM 58.1VC SMA
Datasheet :
SMAJ36A-QH.pdf
Category :
TVS - Diodes
Delivery Services :
SMAJ36A-QH
Comments
    SMAJ36A-QH Specifications
    Package/Case:
    DO-214AC, SMA
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    Automotive, AEC-Q101, SMAJ-Q
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Zener
    UnidirectionalChannels:
    1
    BidirectionalChannels:
    Voltage-ReverseStandoff(Typ):
    36V
    Voltage-Breakdown(Min):
    40V
    Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
    58.1V
    Current-PeakPulse(10/1000µs):
    6.9A
    Power-PeakPulse:
    400W
    PowerLineProtection:
    No
    Applications:
    Automotive, Telecom
    Capacitance@Frequency:
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)