SMAJ18A-13
SMAJ18A-13
Part Number :
SMAJ18A-13
Manufacturer :
Diodes Incorporated
Description :
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMA
Datasheet :
SMAJ18A-13.pdf
Category :
TVS - Diodes
Delivery Services :
SMAJ18A-13
Comments
    SMAJ18A-13 Specifications
    Package/Case:
    DO-214AC, SMA
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series:
    ProductStatus:
    Obsolete
    Type:
    Zener
    UnidirectionalChannels:
    1
    BidirectionalChannels:
    Voltage-ReverseStandoff(Typ):
    18V
    Voltage-Breakdown(Min):
    20V
    Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
    29.2V
    Current-PeakPulse(10/1000µs):
    13.7A
    Power-PeakPulse:
    400W
    PowerLineProtection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance@Frequency:
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)