SMA4F56AH
SMA4F56AH
Part Number :
SMA4F56AH
Manufacturer :
Taiwan Semiconductor Corporation
Description :
400W, 65.9V, 5%, UNIDIRECTIONAL
Datasheet :
SMA4F56AH.pdf
Category :
TVS - Diodes
Delivery Services :
SMA4F56AH
Comments
    SMA4F56AH Specifications
    Package/Case:
    Surface Mount
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series:
    Automotive, AEC-Q101
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Zener
    UnidirectionalChannels:
    1
    BidirectionalChannels:
    Voltage-ReverseStandoff(Typ):
    56V
    Voltage-Breakdown(Min):
    62.6V
    Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
    90.9V
    Current-PeakPulse(10/1000µs):
    4.4A
    Power-PeakPulse:
    400W
    PowerLineProtection:
    No
    Applications:
    Automotive
    Capacitance@Frequency:
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)