SM16LC12C
SM16LC12C
Part Number :
SM16LC12C
Manufacturer :
Microsemi Corporation
Description :
TVS DIODE 12VWM 24VC 16SO
Datasheet :
SM16LC12C.pdf
Category :
TVS - Diodes
Delivery Services :
SM16LC12C
Comments
    SM16LC12C Specifications
    Package/Case:
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series:
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Zener
    UnidirectionalChannels:
    BidirectionalChannels:
    8
    Voltage-ReverseStandoff(Typ):
    12V
    Voltage-Breakdown(Min):
    13.3V
    Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
    24V
    Current-PeakPulse(10/1000µs):
    5A (8/20µs)
    Power-PeakPulse:
    300W
    PowerLineProtection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance@Frequency:
    25pF @ 1MHz
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)