SLD8S12A
SLD8S12A
Part Number :
SLD8S12A
Manufacturer :
Littelfuse Inc.
Description :
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMTO-263
Datasheet :
SLD8S12A.pdf
Category :
TVS - Diodes
Delivery Services :
SLD8S12A
Comments
    SLD8S12A Specifications
    Package/Case:
    Nonstandard SMD
    Packaging:
    Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
    Series:
    Automotive, AEC-Q101, SLD8S
    ProductStatus:
    Obsolete
    Type:
    Zener
    UnidirectionalChannels:
    1
    BidirectionalChannels:
    Voltage-ReverseStandoff(Typ):
    12V
    Voltage-Breakdown(Min):
    13.3V
    Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
    19.9V
    Current-PeakPulse(10/1000µs):
    352A
    Power-PeakPulse:
    7000W (7kW)
    PowerLineProtection:
    No
    Applications:
    Automotive
    Capacitance@Frequency:
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)