SH18B471K201CT
SH18B471K201CT
Part Number :
SH18B471K201CT
Manufacturer :
Walsin Technology Corporation
Description :
MLCC 470PF 200V X7R 0603
Datasheet :
SH18B471K201CT.pdf
Category :
Ceramic Capacitors
Delivery Services :
SH18B471K201CT
Comments
    SH18B471K201CT Specifications
    Package/Case:
    0603 (1608 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    SH
    ProductStatus:
    Active
    Capacitance:
    470 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage-Rated:
    200V
    TemperatureCoefficient:
    X7R
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    High Voltage, Soft Termination
    Ratings:
    Applications:
    SMPS Filtering, Boardflex Sensitive
    FailureRate:
    MountingType:
    Surface Mount, MLCC
    Size/Dimension:
    0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
    Height-Seated(Max):
    Thickness(Max):
    0.043 (1.10mm)