SDR0703-151ML
SDR0703-151ML
Part Number :
SDR0703-151ML
Manufacturer :
Bourns Inc.
Description :
FIXED IND 150UH 250MA 2 OHM SMD
Datasheet :
SDR0703-151ML.pdf
Category :
Fixed Inductors
Delivery Services :
SDR0703-151ML
Comments
    SDR0703-151ML Specifications
    Package/Case:
    Nonstandard
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    SDR0703
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Drum Core, Wirewound
    Material-Core:
    Ferrite
    Inductance:
    150 µH
    Tolerance:
    ±20%
    CurrentRating(Amps):
    250 mA
    Current-Saturation(Isat):
    340mA
    Shielding:
    Unshielded
    DCResistance(DCR):
    2Ohm Max
    Q@Freq:
    30 @ 796kHz
    Frequency-SelfResonant:
    9MHz
    Ratings:
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 125°C
    InductanceFrequency-Test:
    100 kHz