SD20C-1R5-R
SD20C-1R5-R
Part Number :
SD20C-1R5-R
Manufacturer :
Eaton - Electronics Division
Description :
FIXED IND 1.5UH 2.88A 31.2 MOHM
Datasheet :
SD20C-1R5-R.pdf
Category :
Fixed Inductors
Delivery Services :
SD20C-1R5-R
Comments
    SD20C-1R5-R Specifications
    Package/Case:
    Nonstandard
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    SD20C
    ProductStatus:
    Obsolete
    Type:
    Wirewound
    Material-Core:
    Inductance:
    1.5 µH
    Tolerance:
    ±20%
    CurrentRating(Amps):
    2.88 A
    Current-Saturation(Isat):
    2.15A
    Shielding:
    Shielded
    DCResistance(DCR):
    31.2mOhm
    Q@Freq:
    Frequency-SelfResonant:
    Ratings:
    OperatingTemperature:
    InductanceFrequency-Test:
    100 kHz