SCB73C-1R5
SCB73C-1R5
Part Number :
SCB73C-1R5
Manufacturer :
Signal Transformer
Description :
FIXED IND 1.5UH 5.9A 23 MOHM SMD
Datasheet :
SCB73C-1R5.pdf
Category :
Fixed Inductors
Delivery Services :
SCB73C-1R5
Comments
    SCB73C-1R5 Specifications
    Package/Case:
    Nonstandard
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    SCB73C
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Material-Core:
    Inductance:
    1.5 µH
    Tolerance:
    ±30%
    CurrentRating(Amps):
    5.9 A
    Current-Saturation(Isat):
    2.85A
    Shielding:
    Shielded
    DCResistance(DCR):
    23mOhm Max
    Q@Freq:
    Frequency-SelfResonant:
    Ratings:
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 125°C
    InductanceFrequency-Test:
    1 kHz