SC24-561-R
SC24-561-R
Part Number :
SC24-561-R
Manufacturer :
Eaton - Electronics Division
Description :
FIXED IND 560UH 50MA 10.14OHM SM
Datasheet :
SC24-561-R.pdf
Category :
Fixed Inductors
Delivery Services :
SC24-561-R
Comments
    SC24-561-R Specifications
    Package/Case:
    Nonstandard
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    SC24
    ProductStatus:
    Obsolete
    Type:
    Material-Core:
    Inductance:
    560 µH
    Tolerance:
    ±10%
    CurrentRating(Amps):
    50 mA
    Current-Saturation(Isat):
    70mA
    Shielding:
    Shielded
    DCResistance(DCR):
    10.14Ohm Max
    Q@Freq:
    Frequency-SelfResonant:
    3MHz
    Ratings:
    OperatingTemperature:
    InductanceFrequency-Test:
    10 kHz