SA90-E3/54
SA90-E3/54
Part Number :
SA90-E3/54
Manufacturer :
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Description :
TVS DIODE 90VWM 160VC DO204AC
Datasheet :
SA90-E3/54.pdf
Category :
TVS - Diodes
Delivery Services :
SA90-E3/54
Comments
    SA90-E3/54 Specifications
    Package/Case:
    DO-204AC, DO-15, Axial
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    TransZorb®
    ProductStatus:
    Obsolete
    Type:
    Zener
    UnidirectionalChannels:
    1
    BidirectionalChannels:
    Voltage-ReverseStandoff(Typ):
    90V
    Voltage-Breakdown(Min):
    100V
    Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
    160V
    Current-PeakPulse(10/1000µs):
    3.1A
    Power-PeakPulse:
    500W
    PowerLineProtection:
    No
    Applications:
    General Purpose
    Capacitance@Frequency:
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)