S0402-56NF1B
S0402-56NF1B
Part Number :
S0402-56NF1B
Manufacturer :
API Delevan Inc.
Description :
FIXED IND 56NH 100MA 1 OHM SMD
Datasheet :
S0402-56NF1B.pdf
Category :
Fixed Inductors
Delivery Services :
S0402-56NF1B
Comments
    S0402-56NF1B Specifications
    Package/Case:
    0402 (1005 Metric)
    Packaging:
    Bulk
    Series:
    S0402
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Drum Core, Wirewound
    Material-Core:
    Alumina
    Inductance:
    56 nH
    Tolerance:
    ±1%
    CurrentRating(Amps):
    100 mA
    Current-Saturation(Isat):
    Shielding:
    Unshielded
    DCResistance(DCR):
    1Ohm Max
    Q@Freq:
    21 @ 250MHz
    Frequency-SelfResonant:
    1.7GHz
    Ratings:
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 125°C
    InductanceFrequency-Test:
    250 MHz