RW2-053.3D/H3/SMD
RW2-053.3D/H3/SMD
Part Number :
RW2-053.3D/H3/SMD
Manufacturer :
Recom Power
Description :
DC DC CONVERTER +/-3.3V 2W
Datasheet :
RW2-053.3D/H3/SMD.pdf
Category :
DC DC Converters
Delivery Services :
RW2-053.3D/H3/SMD
Comments
    RW2-053.3D/H3/SMD Specifications
    Package/Case:
    16-SMD Module, 6 Leads
    Packaging:
    Tube
    Series:
    ECONOLINE RW2 (2W)
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    NumberofOutputs:
    2
    Voltage-Input(Min):
    4.5V
    Voltage-Input(Max):
    9V
    Voltage-Output1:
    3.3V
    Voltage-Output2:
    -3.3V
    Voltage-Output3:
    Voltage-Output4:
    Current-Output(Max):
    250mA, 250mA
    Power(Watts):
    2 W
    Voltage-Isolation:
    3 kV
    Applications:
    ITE (Commercial), Medical
    Features:
    SCP
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 85°C
    Efficiency:
    MountingType:
    Surface Mount
    Size/Dimension:
    0.95 L x 0.57 W x 0.40 H (24.2mm x 14.5mm x 10.2mm)