RV-243.3S/P/R6.4
RV-243.3S/P/R6.4
Part Number :
RV-243.3S/P/R6.4
Manufacturer :
Recom Power
Description :
DC DC CONVERTER 3.3V 2W
Datasheet :
RV-243.3S/P/R6.4.pdf
Category :
DC DC Converters
Delivery Services :
RV-243.3S/P/R6.4
Comments
    RV-243.3S/P/R6.4 Specifications
    Package/Case:
    24-DIP Module, 14 Leads
    Packaging:
    Tube
    Series:
    ECONOLINE RV/R (2W)
    ProductStatus:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    NumberofOutputs:
    1
    Voltage-Input(Min):
    21.6V
    Voltage-Input(Max):
    26.4V
    Voltage-Output1:
    3.3V
    Voltage-Output2:
    Voltage-Output3:
    Voltage-Output4:
    Current-Output(Max):
    600mA
    Power(Watts):
    2 W
    Voltage-Isolation:
    6.4 kV
    Applications:
    ITE (Commercial), Medical
    Features:
    SCP
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 85°C
    Efficiency:
    70 ~ 78%
    MountingType:
    Through Hole
    Size/Dimension:
    1.27 L x 0.58 W x 0.45 H (32.4mm x 14.7mm x 11.4mm)