RT9013-18GU5
RT9013-18GU5
Part Number :
RT9013-18GU5
Manufacturer :
Richtek USA Inc.
Description :
IC REG LINEAR 1.8V 500MA SC70-5
Datasheet :
RT9013-18GU5.pdf
Category :
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Delivery Services :
RT9013-18GU5
Comments
    RT9013-18GU5 Specifications
    Package/Case:
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    ProductStatus:
    Active
    OutputConfiguration:
    Positive
    OutputType:
    Fixed
    NumberofRegulators:
    1
    Voltage-Input(Max):
    5.5V
    Voltage-Output(Min/Fixed):
    1.8V
    Voltage-Output(Max):
    VoltageDropout(Max):
    0.4V @ 500mA
    Current-Output:
    500mA
    Current-Quiescent(Iq):
    50 µA
    Current-Supply(Max):
    PSRR:
    50dB (10kHz)
    ControlFeatures:
    Enable
    ProtectionFeatures:
    Over Current, Over Temperature
    OperatingTemperature:
    -40°C ~ 85°C