RT1210FRE076R8L
RT1210FRE076R8L
Part Number :
RT1210FRE076R8L
Manufacturer :
Yageo
Description :
RES SMD 6.8 OHM 1% 1/4W 1210
Datasheet :
RT1210FRE076R8L.pdf
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services :
RT1210FRE076R8L
Comments
    RT1210FRE076R8L Specifications
    Package/Case:
    1210 (3225 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    RT
    ProductStatus:
    Active
    Resistance:
    6.8 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power(Watts):
    0.25W, 1/4W
    Composition:
    Thin Film
    Features:
    TemperatureCoefficient:
    ±50ppm/°C
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 125°C
    Ratings:
    Size/Dimension:
    0.122 L x 0.102 W (3.10mm x 2.60mm)
    Height-Seated(Max):
    0.026 (0.65mm)