RT1206DRD077R15L
RT1206DRD077R15L
Part Number :
RT1206DRD077R15L
Manufacturer :
Yageo
Description :
RES 7.15 OHM 0.5% 1/4W 1206
Datasheet :
RT1206DRD077R15L.pdf
Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Delivery Services :
RT1206DRD077R15L
Comments
    RT1206DRD077R15L Specifications
    Package/Case:
    1206 (3216 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    RT
    ProductStatus:
    Active
    Resistance:
    7.15 Ohms
    Tolerance:
    ±0.5%
    Power(Watts):
    0.25W, 1/4W
    Composition:
    Thin Film
    Features:
    TemperatureCoefficient:
    ±25ppm/°C
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 155°C
    Ratings:
    Size/Dimension:
    0.122 L x 0.063 W (3.10mm x 1.60mm)
    Height-Seated(Max):
    0.026 (0.65mm)