RSMF3JT36R0
RSMF3JT36R0
Part Number :
RSMF3JT36R0
Manufacturer :
Stackpole Electronics Inc
Description :
RES 36 OHM 5% 3W AXIAL
Datasheet :
RSMF3JT36R0.pdf
Category :
Through Hole Resistors
Delivery Services :
RSMF3JT36R0
Comments
    RSMF3JT36R0 Specifications
    Package/Case:
    Axial
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Series:
    RSMF
    ProductStatus:
    Active
    Resistance:
    36 Ohms
    Tolerance:
    ±5%
    Power(Watts):
    3W
    Composition:
    Metal Oxide Film
    Features:
    Flame Proof, Safety
    TemperatureCoefficient:
    ±200ppm/°C
    OperatingTemperature:
    -55°C ~ 235°C
    Size/Dimension:
    Axial
    Height-Seated(Max):
    0.217 Dia x 0.591 L (5.50mm x 15.00mm)